مجموعه ایران سولار مجموعه فعال در حوزه انرژی تجدیدپذیر شما را دعوت می نماید.
کافیست فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

تهیه طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی کیلوواتی و مگاواتی

طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی

تهیه طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی کیلوواتی و مگاواتی با شرایط ویژه و برخورداری از تمامی قوانین و ضوابط های بانک مرکزی توسط ایران سولار قابل انجام است.

طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی

تهیه طرح توجیهی احداث نیروگاه خورشیدی کیلوواتی و مگاواتی با شرایط ویژه و برخورداری از تمامی قوانین و ضوابط های بانک مرکزی توسط ایران سولار قابل انجام است.

احداث نیروگاه خورشیدی

منحصربه‌فردترین منبع انرژی تجدیدپذیر در جهان است و منبع اصلی تمامی انرژی‌های موجود در زمین می‌باشد. انرژی خورشیدی به صورت مستقیم و غیرمستقیم می‌تواند به اشکال دیگر انرژی تبدیل گردد. به‌طور کلی انرژی متصاعد شده از خورشیدی در حدود ۳٫۸ در ۱۰۲۳ کیلووات در ثانیه می‌باشد. طرح توجهی نیروگاه خورشیدی در راستای بهترین منبع موجود است.

🌻 ایران با داشتن حدود ۳۰۰ روز آفتابی در سال جزو بهترین کشورهای دنیا در زمینه پتانسیل انرژی خورشیدی در جهان می‌باشد. با توجه به موقعیت جغرافیای ایران و پراکندگی روستای در کشور، استفاده از انرژی خورشیدی یکی از مهمترین عواملی است که باید مورد توجه قرار گیرد. پس می توان با نوشتن طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی مناسب نسبت به تامین منابع مالی معتبر اقدام نمود.

طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی

🌻 استفاده از انرژی خورشیدی یکی از بهترین راه‌های برق رسانی و تولید انرژی در مقایسه با دیگر مدل‌های انتقال انرژی به روستاها و نقاط دور افتاده در کشور از نظر هزینه، حمل‌نقل، نگهداری و عوامل مشابه می‌باشد.

🌻 با توجه به استانداردهای بین‌المللی اگر میانگین انرژی تابشی خورشید در روز بالاتر از ۳٫۵ کیلووات ساعت در مترمربع (۳۵۰۰ وات/ساعت) باشد استفاده از مدلهای انرژی خورشیدی نظیر کلکتورهای خورشیدی یا سیستم‌های فتوولتائیک بسیار اقتصادی و مقرون به صرفه است.

🌻 در بسیاری از قسمتهای ایران انرژی تابشی خورشید بسیار بالاتر از این میانگین بین‌المللی می‌باشد و در برخی از نقاط حتی بالاتر از ۷ تا ۸ کیلو وات ساعت بر مترمربع اندازه‌گیری شده است ولی بطور متوسط انرژی تابشی خورشید بر سطح سرزمین ایران حدود ۴٫۵ کیلو وات ساعت بر مترمربع است. می توان نتیجه گرفت با داشتن طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی می توان نسبت به اخذ وام از نهاد های مربوطه اقدام نمود.

طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی

طرح توجیهی احداث نیروگاه خورشیدی

با وجود اينكه هزينه سيستمهاي خورشيدي سال به سال كاهش يافته است، ولي يارانه انرژي در ايران انقدر زياد است و تعرفه برق دولت به مردم انقدر پايين است كه  سال هاي زيادي تا ازاد شدن تجديدپذير از قيد و بند خريد دولتي فاصله داريم.

مشكل دوم ناشي از يارانه اي بودن برق در ايران، ايجاد ذهنيت اشتباه در مسئولين دولت و مجلس است كه برق فسيلي كه با قيمت متوسط ٧٠ تومان بر كيلووات ساعت به مردم فروخته مي شود، واقعا ٧٠ تومان هزينه داشته است؛ و چرا بايد دولت به تجديدپذير يارانه دهد و برق تجديدپذير را با نرخ متوسط ٤٠٠ تومان بر كيلووات ساعت خريداري كند.

اين تصور در حقيقت يك مغالطه ناشي از ناآگاهي است. هزينه تمام شده برق فسيلي در ايران بيش از ١٠٠٠ تومان تا ٢٠٠٠ هزار تومان بر كيلووات است (بسته به نحوه محاسبه هزينه سوخت مصرفي) و با يارانه دولت به ٧٠ تومان رسيده است.  كشور ايران بيشترين يارانه انرژي را در جهان پس از كشور چين با ١.٣ ميليارد تومان جمعيت مي پردازد!

بنابراين اين برق فسيلي است كه از دولت يارانه مي گيرد و با قيمت نزديك به رايگان به مردم عرضه مي شود نه برق تجديدپذير.

نرخ خريد ۶۳۰ تومان بر كيلووات ساعت حداقل قيمت خريد و فروش برق در ایران است؛ يارانه اي به تجديدپذير تعلق نگرفته و منتي بر سر تجديدپذير نيست.
باید بدانیم با پیشبرد اهداف راهبردی و تهیه طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی نسبت به اخذ منابع مالی اقدام نمود.

طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی

تهیه طرح توجیهی احداث نیروگاه خورشیدی کیلوواتی و مگاواتی

امروزه هزينه تمام شده برق خورشيدي خانگي در اغلب كشورهاي جهان، از تعرفه برق خانگي ارزان تر شده است. (اصطلاحا به grid parity رسيده اند.)

بنابراين مالكين سيستم هاي خورشيدي، برق توليدي خورشيدي را خودشان در خانه مصرف مي كنند، و نيازي و تمايلي به فروش برق به شبكه (به دولت) ندارند.

حتي حاضرند باتري هاي ليتيومي چند كيلووات ساعتي براي خانه خريداري كنند و برق خورشيدي را ذخيره و در ساعتي ديگر در شب مصرف كنند، بجاي اينكه برق شبكه كه گران تر است را مصرف كنند.

ولي در كشور ما كه تعرفه برق خانگي با اعطاي يارانه توسط دولت بسيار بسيار پايين و نزديك به رايگان است، مالكين خانه ها برق خود را مسلما از شبكه تامين مي كنند؛ و اگر سيستم خورشيدي داشته باشند، چاره اي ندارند جز اينكه برق توليدي سيستم خورشيدي را به شبكه بفروشند و وابسته به دولت و پرداختها و قيمت گذاري هاي دولت باشند.
ارزیابی اقتصادی یا طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی به شما در زمینه سود دهی نیروگاه کمک می کند

طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی

تهیه طرح توجیهی احداث نیروگاه خورشیدی کیلوواتی و مگاواتی با شرایط ویژه و برخورداری از تمامی قوانین و ضوابط های بانک مرکزی توسط ایران سولار قابل انجام است.

قرارداد

۶️⃣۱️⃣ س: قرارداد خرید تضمینی برق چند ساله است؟

✅ ج: مطابق مصوبه وزارت نیرو مدت قرار داد خرید تضمینی برق۲۰ سال می باشد که نرخ خرید برق در ده ساله دوم تغییر می نماید.

۷️⃣۱️⃣ س: چه موقع قرارداد خرید تضمینی برق بسته میشود؟

✅ ج: پس از دریافت پروانه احداث ، چنانچه سایر مجوزها از نهادهای دیگر نظیر مجوز اتصال به شبکه، مجوز تملک زمین و مجوز محیط زیست اخذ گردد نسبت به عقد قرارداد خرید برق برای نیروگاه های تجدیدپذیر اقدام خواهد شد.

🌻 پرداخت ها

۸️⃣۱️⃣ س: آیا پرداخت ها به موقع انجام میشود؟

✅ ج:بلی، در متن قرار داد خرید برق ذکر می گردد در صورت تاخیر در پرداخت ، جریمه به خریدار تعلق می گیرد.

۹️⃣۱️⃣ س: آیا پول برق نیروگاه ها شامل مالیات ارزش افزوده خواهد بود؟

✅ ج:خیر،در حال حاضر کسورات از صورتحساب ها کسر نمی گردد.

۰️⃣۲️⃣ س: آیا امکان پرداخت بصورت ارزی وجود دارد؟

✅ ج:خیر، بنا به مصوبه شورای اقتصاد و وزارت نیرو نرخ خرید برق بر حسب ریال محاسبه می گردد.

۱️⃣۲️⃣ س: آیا امکان پیش پرداخت پول برق وجود دارد؟

✅ ج:خیر، مصوبه ای که اینکار را مجاز نماید وجود ندارد.

🌻 قیمت برق

۲️⃣۲️⃣ س: قیمت سال آینده برق تجدیدپذیر چگونه محاسبه و اعلام خواهد شد؟

✅ ج:بر اساس تغییر هزینه ها و سایر موارد مرتبط و همچنین بر اساس سیاست های کلی کشور

🌻 مطالعه امکان سنجی

۳️⃣۲️⃣ س: آیا مطالعه امکان سنجی احداث نیروگاه توسط ساتبا انجام یا تأئید میشود؟

✅ ج: خیر، ساتبا هیچگونه دخالتی درمطالعه امکان سنجی نیروگاه ها ندارد و کلیۀ ملاحظات فنی و اقتصادی برعهده خود سرمایه گذار میباشد. و تنها نسخه ای از آن جهت تکمیل پرونده به ساتبا تحویل خواهد گردید البته در صورت لزوم ساتبا می تواند توصیه ها و یا نقطه نظرات را در این خصوص اعلام نمایند.

۴️⃣۲⃣ س: از چه شرکت های در انجام امکان سنجی می توان کمک گرفت؟

✅ ج: از کلیۀ مشاوران داخلی و خارجی

۵️⃣۲️⃣ س: آیا ساتبا لیست مشاوران را ارائه میکند؟

✅ ج: خیر ، در حال حاضر لیست رسمی برای مشاوران احراز صلاحیت شده در ساتبا وجود ندارد.

🌻 مجوزاتصال به شبکه

۶️⃣۲️⃣ س: روند دریافت مجوز اتصال به شبکه به چه صورت است؟

✅ ج: پس از تکمیل ثبت نام و صدور پروانه احداث متقاضیان می توانند برای دریافت مجوزاتصال به شبکه بر اساس ظرفیت نیروگاه از طریق شرکت توزیع ، برق منطقه ای ویا توانیر اقدام نمایند و در صورت نیاز معرفی نامه های لازم صادر خواهدشد.

🌻 مجوز محیط زیست

۷️⃣۲️⃣ س: آیا نیروگاه های تجدیدپذیر نیاز به دریافت مجوز محیط زیست دارند؟

✅ ج: بله، با توجه به تنوع نوع نیروگاه ها و تکنولوژی های مورد استفاده در آن و نیز محل استقرار نیروگاه ها دریافت مجوز محیط زیست ضرورت دارد.

۸️⃣۲️⃣ س: روند دریافت مجوز محیط زیست به چه صورت است؟

✅ ج: پس از تکمیل ثبت نام و صدور پروانه احداث متقاضیان می توانند از طریق محیط زیست استان مربوط به محل استقرار نیروگاه نسبت به دریافت این مجوز اقدام نمایند.و در صورت نیاز معرفی نامه های لازم صادر خواهد شد.

🌻 مجوز تملک زمین

۹️⃣۲️⃣ س: ساتبا از لحاظ تملک زمین چه همکاری می نماید؟

✅ ج:پس از تکمیل ثبت نام و صدور پروانه احداث مطابق طراحی چیدمان و سایت پلان نیروگاه جهت استفاده از زمین های امور اراضی معرفی نامه های لازم صادر خواهدشد.ولی مقررات و ضوابط سازمان امور اراضی تعیین کننده خواهد بود.

۰️⃣۳️⃣ س: میزان زمین مورد نیاز نیروگاه ها چقدر است؟

✅ ج: برای نیروگاه های خورشیدی به ازای هر مگاوات حداکثر ۱,۵ هکتار و برای مزارع بادی فقط محل نصب توربین بصورت نقطه ای در نظر گرفته می شود.

🌻 سایر انرژی

۱️⃣۳️⃣س: آیا برق حاصل از بازیافت حرارتی در سیستم های صنعتی جزءخرید تضمینی برق تجدیدپذیر و پاک محسوب میشوند؟

✅ ج:بله، برق حاصل از بازیافت حرارتی جزو انرژی های پاک محسوب شده و در فهرست قیمت های خرید برق وجود دارند.

طرح توجیهی نیروگاه خورشیدی

تهیه طرح توجیهی احداث نیروگاه خورشیدی کیلوواتی و مگاواتی با شرایط ویژه و برخورداری از تمامی قوانین و ضوابط های بانک مرکزی توسط ایران سولار قابل انجام است.

مجموعه ایران سولار مجموعه فعال در حوزه انرژی تجدیدپذیر شما را دعوت می نماید.
کافیست فرم زیر را پر کنید تا با شما تماس بگیریم.

0

دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.

Call Now Buttonتماس بگیرید